Bello Estrich
Bello Estrich

Az estrichről

Az estrich egy sík felületű aljzatbeton, amely általában különösebb padlókiegyenlítő alkalmazása nélkül, közvetlenül burkolható. Többféle kötőanyaggal készülhet, cementtel, gipsszel, bitumennel, műgyantával, magnézium-oxiddal, illetve ezek kombinációjával. Mi cementkötésű estrichet készítünk.
A cementestrich jellemzően 5-7 cm vastagságú, a hagyományos betonhoz képest finomabb szemcséjű homokból készülő, különleges aljzatbeton fajta. Közvetlenül burkolható, akár hideg, akár melegburkolattal. Egyes burkolatfajták estén az előírt technológia szerint a további padlókiegyenlítő (pl. linóleum padlóknál), illetve mélyalapozó rétegek (pl. ragasztott parkettánál, műgyanta padlóknál) fogadására alkalmas.


Javasolt műveleti sorrend - fontos !

Az estrich ideális esetben akkor készül, mikor az épületben már bent vannak a külső nyílászárók, és kész a vakolás is. Erre azért van szükség, mert a frissen lekészült estrichet 14-21 napig párás, dunsztos környezetben kell tartani, azért, hogy a kötése előrehaladhasson anélkül, hogy túl gyorsan száradna. A hirtelen száradás a sarkok és bevágott dilatációk felhajlását, deformálódását, rosszabb esetben a bedolgozott beton szilárdsági károsodását, ún. "elégését" okozhatja. Forró, nyári időben egy huzatos épületben ez nagy valószínűséggel be is következik. Egyes, fa nyílászárókat beépítő cégek szeretik termékeiket az aljzat elkészülte után beépíteni, azért, hogy minél jobban megvédjék a fa felületeket az esetleges mechanikai sérülésektől és a párától. Ilyenkor a falnyílások fóliázásával lehet a megfelelő környezetet biztosítani. Téli időszakban a betonozást min. 5°C-os temperáló fűtés mellett lehet végezni.

A vakolás elkészültére azért van szükség, hogy a fal és az estrich közé kerülő dilatációs szalag betölthesse a funkcióját, és tényleges mozgási lehetőséget jelenthessen a beton és a padlóburkolat számára, ez főleg padlófőtés esetén kritikus fontosságú. Ha ez nem teljesül, akkor a kész burkolat is károsodhat, deformálódhat, felpattoghat. Az általunk vállalt garancia ezen feltételek betartása esetén érvényes.

Vagyis:

1. külső nyílászárók beépítése

2. falakba kerülő villamos-és gépész alapszerelés

3. vakolás

4. villamos-és gépészeti vezetékek összekötése a padlóban

5. polisztirolgyöngy beton vagy táblás hő-és hangszigetelés készítése, illetve ezek kombinációja

6. padlófűtés szerelése a dilatációknál csőhéjakkal

7. estrich készítése

   további befejező munkák (glettelés, festés, burkolás, stb)


Amire szükségünk lesz Öntől:

1. kellően szilárd, teherhordó aljzatra

2. egyfázisú váltóáramra (220 V~, 1x 16A)

3. vezetékes, vagy legalább 2 bar nyomású kúti vízre

4. előzetes helyszíni egyeztetésre, főként a következő témákban:

    4.1. kialakítandó szintek

    4.2. tervezett burkolat vastagságok

    4.3. ajtó nyitási irányok

    4.4. dilatációk, burkolatváltások

    4.5. lejtések (pl. zuhanyzóban, garázsban, teraszon, tetőn)

    4.5. egy érvényes terv jó ha kéznél van, a legtöbb kérdés ez alapján megválaszolható


Estrich kültérben

Az estrich beton alapvetően beltérbe való, a C12 körüli szilárdsága önmagában nem teszi alkalmassá külső anyagnak, mert könnyen felfagyhat. A kültéri alkalmazás úgy oldható meg, ha a burkolat és az estrich közé vízzáró szigetelés készül (általában valamilyen külső használatra is alkalmas folyékony fólia) így a víz nem mehet a szerkezetbe. Ilyen módon fedett és fedetlen teraszok, erkélyek is estrichelhetők, a tapasztalatok kedvezőek ilyen téren.

Toleranciák

Az estrich nem teljesen tükörsima felület, (habár mindent megteszünk hogy mégis az legyen, de ) a készítés módjából adódóan rendelkezhet némi egyenetlenséggel. A vonatkozó szabványok tőlünk nyugatra az ÖNORM-DIN 18202, Magyarországon pedig a Padló MI 01:2015 műszaki irányelv rendelkezik az elfogadható eltérések mértékéről. Túlzott részletezés nélkül lokálisan, kis hosszon (20-40 cm) 2mm eltérés a határérték, 1 m-es hosszon 4 mm, 2 m-en 6 mm, 4 m-en pedig 10 mm.

Garancia

Cégünk garanciát vállal arra, hogy a bedolgozott anyagminőség és az elkészített felület a vonatkozó előírásoknak megfelel, eltérés esetén a legrövidebb időn belül javítjuk a felületet (csiszolással, kiegyenlítéssel) A követelmények vonatkozásában az ÖNORM-DIN 18202, és a Padló MI 01:2015 szabványokat vesszük alapul.